Warsztaty psychoedukacyjne dla młodzieży „Ważne dziewięć miesięcy bez alkoholu”
29 września 2023r. uczniowie klas 4 TT i 4 TG uczestniczyli w przeprowadzonych przez Panią Agnieszkę Hartwig warsztatach, których celem było uświadomienie (nie tylko przyszłym matkom) skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka.
Wśród różnych toksycznych substancji mogących zaszkodzić dziecku w łonie matki pierwsze miejsce zajmuje alkohol. Najpoważniejszym uszkodzeniem u dziecka, którego matka piła alkohol podczas ciąży, jest płodowy zespół alkoholowy (FAS – fetal alcohol syndrome).
FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń spowodowanych działaniem alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Może on wywoływać opóźnienia umysłowe, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Spożywany alkohol przez kobietę w ciąży bardzo łatwo przenika przez łożysko, dostając się do krwiobiegu dziecka. Alkohol powoduje przede wszystkim obumieranie komórek nerwowych, dlatego też dzieci z FAS przychodzą na świat z dużo mniejszą ilością neuronów niż inne. Dziecko, którego matka w czasie ciąży spożywała alkohol, narażone jest nie tylko na niski poziom IQ, ale również na zaburzenia uwagi, liczne zaburzenia fizyczne i neurologiczne, a także charakterystyczne cechy dysmorficzne twarzy dziecka.
Wiele dzieci doświadcza ponadto poważnych zaburzeń zachowania oraz z trudem przychodzi im funkcjonowanie w społeczeństwie.
Należy być świadomym, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, o której można z całą pewnością powiedzieć, że nie wpłynie niekorzystnie na rozwój dziecka w okresie prenatalnym.
Pedagog Marzena Siwiec