Szkolny Dzień Książki
13 kwietnia odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Moda na czytanie”, który składał się z szeregu działań, mających na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży i rozwijanie ich kompetencji czytelniczych.
Realizację przedsięwzięcia rozpoczęło spotkanie 7 marca z pisarką, Iwoną Małgorzatą – Żytkowiak. Jednocześnie, na przełomie marca i kwietnia, odbywały się zajęcia biblioteczne przybliżające ideę blogowania o książkach. Realizowano również 2 projekty edukacyjne: pierwszy, którego finał miał miejsce 12 kwietnia, dotyczył prezentacji multimedialnych z zakresu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, drugi – graficzny, związany był z twórczym fotografowaniem książek. Koło Miłośników Książki spotkało się 6 kwietnia z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych, wędrując wspólnie „Od miasta do miasta (…) po Polsce z poezją”. Zorganizowano również wyjazd klasy 3 TT do Książnicy Pomorskiej na zajęcia biblioteczne.
13 kwietnia nastąpił finał projektu. Tego dnia obchodziliśmy Szkolny Dzień Książki. We wszystkich klasach uczniowie czytali fragmenty „Potopu” H. Sienkiewicza. Ustawiono także na 1.piętrze korytarza regały z książkami do dyspozycji wszystkich zainteresowanych czytelników – Bookcrossing. Powstały kąciki czytelnicze składające się z książek, publikacji i informacji na temat Henryka Sienkiewicza (rok 2016 uchwałą senatu jest Rokiem H.Sienkiewicza) oraz zagadnień dotyczących kulinariów w literaturze. Powstała także gazetka tematyczna poświęcona pisarzowi. Rozstrzygnięto również konkurs na plakat: „Moda na czytanie” Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Michał Chełstowski, kl. III TG
II miejsce – Laura Koperska, kl. III TD
III miejsce – Dominika Terka, kl. III TD, Dorota Janeda, kl. I TG i Radomir Majewski, kl. I TG.
Wyróżnienia: Karolina Waśko, kl. III TG, Dagmara Bukiewicz, kl I TG, Aleksandra Jaskólska, kl. II TG, Natalia Skowron, kl. II TG i Jakub Cieslak, kl. I TG. Dodatkowo młodzież przygotowała słodkie wypieki, które tego dnia sprzedawano z myślą o organizacji happeningu czytelniczego dla mieszkańców Stargardu, który odbędzie się w późniejszym terminie.
Pomysłodawczynią projektu była Pani Irena Zalewska, w koordynacji pomagały Panie Katarzyna Wieczorkiewicz oraz Anita Sawicka, w projekcie brały również udział Panie: Beata Owczarek, Jolanta Zenkner, Krystyna Aniśko, Joanna Więzowska oraz uczniowie klas ITG, II TG, III TG, II TI, ITT, III TT, II TE a także członkowie Koła Miłośników Książki i Samorząd Uczniowski.
Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom projektu!
zdjęcia można obejrzeć w galerii