NIE dla cyberprzemocy
13 listopada 2017r. uczniowie klas: 1 ZE i 1 TI , uczestniczyli w zajęciach z Panią Almą Selwesiuk -specjalistą ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie . Głównym tematem spotkania było zaprezentowanie uczniom zjawiska cyberprzemocy oraz uwrażliwienie ich na specyfikę problemu, związaną z możliwymi, poważnymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców.
Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.
W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie, jak: bezradność, wstyd, upokorzenie, strach, a czasem również złość.
Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja, często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się więc, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.
Cyberprzemoc ujawnia się poprzez:
-ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą internetu albo telefonu komórkowego
-podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach
-włamywanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)
-publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć albo informacji, które kogoś ośmieszają
-tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów;
-pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.
Młodzież miała możliwość, oprócz obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji multimedialnej, wysłuchania prelekcji na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, a na zadane pytania, otrzymywała rzetelną odpowiedź.
Koordynatorem spotkania była pedagog Marzena Siwiec