„MIESZKO I NA PIASTOWSKIM SZLAKU”
1 czerwca w naszej szkole odbyła się piąta edycja obchodów Dnia Patrona Szkoły.
W tym roku, razem z Mieszkiem I udaliśmy się w podróż szlakiem piastowskim. Poznawaliśmy przeszłość i teraźniejszość: Biskupina, Gniezna, Poznania i Kruszwicy.
Realizując projekt edukacyjny „Mieszko I na Piastowskim Szlaku” uczniowie:
– brali udział w konkursie na logo imprezy,
– zbierali informacje dotyczące historii, teraźniejszości i przyszłości poszczególnych miast,
– wykonali makiety grodów,
– opracowali prezentacje multimedialne, plakaty związane z historią grodów, legendami
i mitami, słynnymi postaciami historycznymi i współczesnymi związanymi z daną miejscowością,
– przygotowali poczęstunek (ciasta, chleb ze smalcem i ogórkiem, pierogi, owoce i napoje),
– udekorowali sale,
– brali udział w konkursach : historycznym na temat „Co wiem o Biskupinie, Gnieźnie, Poznaniu i Kruszwicy?”; sprawnościowym – rywalizując w konkurencjach: bieg Mieszka, wyścigi w workach, przeciąganie liny i piłka szmacianka,
– brali udział w Wirtualnym Turnieju Rycerskim,
– rywalizowali w konkursie na najładniejszą prezentację grodu,
– uczestniczyli i rywalizowali podczas rajdu pieszego “Szlakiem Gotyku Ceglanego”.
W rajdzie uczestniczyło 19 uczniów i 4 nauczycieli – T. Leśniewski, J. Więzowska,
A. Mrozik i A. Bednarska, która była organizatorem wyprawy. Przedstawiciele każdego
z grodów mieli zaprezentować się w roli przewodnika i opowiedzieć o jednym zabytku. Każdy z grodów miał do omówienia 4 zabytki. Jury – nauczyciele przyznawali punkty, oceniali umiejętność prezentowania obiektu (ciekawe fakty o obiekcie, intonacja głosu, samodzielność wypowiedzi). Rajd trwał około 100 minut, uczestnicy zapoznali się z historią 16 zabytków. Wycieczkę rozpoczął gród Gniezno od prezentacji kościoła św. Ducha, a zakończył przedstawiciel grodu Poznań omawiając historię naszej szkoły. Na zakończenie uczniowie losowali 3 pytania (przygotowane uprzednio przez uczestników), które dotyczyły obiektów przeciwnych drużyn i udzielali odpowiedzi na nie. Najlepszą znajomością obiektów, przedstawianych przez konkurencyjne grody, wykazał się gród Biskupin oraz Kruszwica otrzymując po 3 punkty.
Ostateczne wyniki:
I miejsce – gród Biskupin z przedstawicielami: Bartoszem Wajsowiczem (kl. II TI), Maciejem Tuszyńskim (kl. II TI), Tomaszem Krzysztofikiem (kl. 1TDL) i Julią Skorupką (kl. 1 TDL), którzy w interesujący sposób przedstawili historię: Kolegiaty NMP, Baszty Jeńców , Odwachu i Ratusza.
II miejsce – gród Kruszwica z przedstawicielami: Michałem Frankowskim (kl. ITI), Bartoszem Pielichowskim (kl. ITI), Pauliną Partyką (kl. I TT) i Agnieszką Bednarską. Sprawdzili się doskonale w roli przewodników, opowiadając o Bramie Portowej i Wałowej, Arsenale oraz Baszcie Białogłówce.
III miejsce przypadło grodowi Gniezno z przewodnikami: Kamilem Chmielem (kl. I ZDM), Radosławem Gajdą (kl. II TDL), Aleksandrą Jaskulską (kl. I TG) i Weroniką Kupisz (kl. I TG), którzy zapoznali uczestników z historią Bramy Pyrzyckiej, Bastei i Baszty Tkaczy.
IV miejsce zajął gród Poznań z Sebastianem Pilarowskim (kl. I TH), Julianem Kiłykiem
(kl. I TH), Konradem Janigą (kl. ITE) i Kacprem Zawodzińskim (kl. I TE). Uczniowie przedstawili historię Kościoła św Jana, Baszty Morze Czerwone oraz cerkwi św. Piotra
i Pawła.
no images were found
Podczas imprezy odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom powiatowych konkursów przedmiotowych: matematycznego, fizycznego i informatycznego skierowanych do gimnazjalistów.
W tym dniu w auli szkoły po raz drugi odbyły się eliminacje II Przeglądu Młodych Muzyków, których organizatorem jest Młodzieżowy Zespół Doradczy Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński.
Wszyscy uczestnicy imprezy „Mieszko I na Piastowskim Szlaku” delektowali się słodkim specjałami przygotowanymi przez reprezentantów poszczególnych grodów oraz grillowanymi kiełbaskami i kaszanką.
Podsumowanie imprezy i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2014/2015.
Koordynatorem przedsięwzięcia była Magdalena Rączka.