Dzień bez tytoniu.
31 maja 2015r to data w kalendarzu promocji zdrowia która służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Na kwestię szkodliwości dymu tytoniowego zwraca uwagę Światowa Organizacja Zdrowia.
Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło
„Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”.
Służy ono uwrażliwieniu społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych
i ekonomicznych konsekwencji tego zjawiska, które stanowi zagrożenie dla podstawowego celu Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, jakim jest zmniejszenie konsumpcji wyrobów tytoniowych. Produkcja, handel i konsumpcja wyrobów tytoniowych jest regulowana przez polskie i unijne prawo zgodnie z potrzebami ochrony zdrowia, a wyroby tytoniowe z nieoficjalnego źródła nie są produkowane zgodnie
z wymogami prawodawstwa tytoniowego.
Stanowisko takie wynika z faktu, iż nielegalny handel wyrobami tytoniowymi:
- Jest problemem gospodarczym.
- Stanowi zagrożenie dla zdrowia obywateli.
- Jest zagrożeniem dla prawa i porządku publicznego.
Państwowa Inspekcja Sanitarna jako instytucja stojąca na straży zdrowia publicznego, włącza się w realizację polityki ograniczenia konsumpcji wyrobów tytoniowych pochodzących
z nielegalnych źródeł poprzez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, służących uświadamianiu skutków zdrowotnych inhalacji dymu tytoniowego.
Nasza szkoła włącza się w rozpowszechnianie informacji z zakresu profilaktyki nikotynizmu. poprzez różne działania przekazywania wiedzy: pogadanki w gabinecie pielęgniarki szkolnej i rozdawanie ulotek z informacjami szkodliwości palenia tytoniu, gazetka wykonana przez Koło Promocji Zdrowia, lekcje tematyczne w ramach przedmiotu – biologia i wychowanie do życia w rodzinie oraz proponowanie literatury w bibliotece szkolnej :
- Markiewicz K.: Papierosy a zdrowie.
- Oświata zdrowotna w walce z paleniem tytoniu. Red. Hanny Wentlandtowej
A.K.