Dbajmy o zdrowie Razem
Tydzień Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. Mieszka I w Stargardzie w dniach 24-28.10.2016r. pod hasłem: „ Dbajmy o zdrowie Razem”.
Organizatorzy: K. Aniśko, M.Ziółkowska-Buko,
Współpraca : W. Kaszuba, M. Siwiec, J. Zenkner, J. Gargas, A. Lemańczyk, M. Saków, nauczyciele W-f,
W tych dniach uczniowie wg ustalonego harmonogramu , uczestniczyliw różnych formach promujących zdrowie:
- „Skutki zażywania środków psychoaktywnych” – wykład i film pt. „ Wolny Wybór” którego bohaterami są osoby odbywające karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym – przedstawiła p. Ewelina Wardziak z PSSE w Stargardzie dla klasy 1 TE i 2 TMU oraz p. Alma Selwesiuk z Powiatowej Komendy Policji w Stargardzie, rozmawiała o prawno-karnej odpowiedzialności za posiadanie środków psychoaktywnych.
- „Skutki uboczne suplementów diety dla zdrowia młodzieży . Szkodliwe napoje energetyczne” – prezentację obejrzały klasy 1 – Marzena Ziółkowska-Buko wyjaśniła, na czym polega działanie suplementów diety, kiedy można je stosować oraz kiedy trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem.
- „Anoreksja i bulimia” Marzena Ziółkowska – Buko w kl. 1TT w formie prezentacji multimedialnej i pogadanki wyjaśniała złożone mechanizmy powstawania choroby oraz omówiła współczesne metody leczenia.
- Pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz BMI – czyli Body Mass Index to Wskaźnik Masy Ciała, na podstawie którego w sposób umowny możesz określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie i stwierdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa, badania prowadziła pielęgniarka szkolna p. Wiesława Kaszuba. Wskaźnik BMI wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów.
- Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia- zatrucia lekami. „ Dopalacze-co to jest, jak działają” prezentację w klasach 1 zawodowych odtworzył i omówił p. A. Lemańczyk. Stwierdził, że dopalacze to trucizna, która jest substancją powodującą po wniknięciu do organizmu szereg niepożądanych reakcji, zagrażających zdrowiu i życiu. Na skutek ich działania mogą powstać stałe uszkodzenia organizmu lub śmierć. Trucizna może mieć postać stałą, ciekłą lub gazową. Jej działanie może być szybkie, nieprzewidywalne, gwałtowne, ale także mogą też gromadzić się w organizmie i odkładać w narządach powodując przewlekłe zatrucia.
- „Higiena pracy umysłowej” oraz „Problem narkomanii wśród młodzieży- przyczyny zażywania oraz jego skutki” – zajęcia prowadziła pedagog Janina Gargas, chcąc wskazać uczniom, że efektywnemu uczeniu się sprzyja całościowy stan psychofizyczny.
- 24 października 2016r. gościła w naszej szkole dr hab. Katarzyna Sygit, prof. Uniwersytetu Szczecinskiego, która spotkała się z młodzieżą klas: 4 TH, TM, TI, TG, TT. Przedstawiła temat: Żywienie , a korzyści dla zdrowia. Produkty białkowe, a zdrowie. Organizatorem spotkania była pani pedagog Jolanta Zenkner
- „Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu otyłości”– warsztaty prowadziła M. Saków. Zwróciła uwagę na regularną aktywność fizyczną, która jest niezbędna w każdym wieku. U dzieci i młodzieży wpływa korzystnie na rozwój fizyczny, osobowościowy i społeczny. Dla tych wszystkich, dla których stwierdzenie, że „ruch to zdrowie”, jest tylko pustą frazą, przytaczała po kilka argumentów
- „Nie zapominaj o samobadaniu piersi” Profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy dla klas 1TT, 1TG, 1TD, 2 TDL omówił lek. med. Józef Janowski oraz p. Halina Gutowska ze Stowarzyszenia Amazonek „ Stokrotka” w Stargardzie, dzieliła się wiedzą dotyczącą samobadania piersi i wczesnego wykrywania zmian w obrębie gruczołów piersiowych.
- „Porady w zakresie pielęgnacji twarzy, ciała i stóp” p. Izabela Apanowicz- kosmetolog p. Agnieszka Brzychcy – podolog z Instytutu Urody „Isabell” w Stargardzie udzielały porad dla uczniów kl. 2TT w zakresie pielęgnacji ciała, stóp i dłoni. Panie zasygnalizowały, że nasza skóra i stopy, mają stanowić wizytówkę zdrowia i dobrego samopoczucia.
- „Efektywna komunikacja podstawą zdrowego funkcjonowania społecznego”. Zajęcia prowadziła pedagog Marzena Siwiec . Przekazała młodzieży informacje , by zwiększyć efektywność komunikacji należy pamiętać o: opanowaniu reakcji emocjonalnych, które mogą onieśmielać czy nawet oburzać innych członków zespołu zmniejszając wzajemne zaufanie oraz utrudniać budowanie przyjaznej atmosfery oraz jasnym i zwięzłym formułowaniu komunikatów
- „ Zdrowe zęby dla zdrowego życia. Wady zgryzu” – prelekcje prowadziła p. Wioletta Pardel z Gabinetu Ortodoncji w Stargardzie na ul. Limanowskiego. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę młodzieży na codzienną profilaktykę, w tym odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, które pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się.
- Nauczyciele Kultury Fizycznej zorganizowali Mistrzostwa Szkoły w piłce siatkowej oraz w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców pod kierunkiem p. T. Szymczaka.
- Wystawa plakatów o tematyce zdrowotnej oraz gazetka „ Dbajmy o zdrowie razem” została wykonana przez uczniów pod kierunkiem – p. K. Aniśko, p. Ziółkowska-Buko, p. W. Kaszuba
- „Dobroczynna moc aromaterapii” dla klasy 3 TDL 14.11.2016r. przedstawi zaproszony gość p. Ewa Zygnerska . Organizatorem spotkania – p. M. Siwiec
Krystyna Aniśko