Benefisie Głów Koronowanych z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym
Na zaproszenie klubu Polskie Himalaje reprezentacja ZS1 – Maja, Zuzia i Natalia z klasy 2 technikum obsługi ruchu turystycznego z opiekunem miały zaszczyt uczestniczyć wydarzeniu pn Benefis Głów Koronowanych w Warszawie w Centrum Olimpijskim siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dzień pierwszy to wyjątkowe postacie, filmy i książki, autografy w blasku utworów Chopina, występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, stoiska z wyrobami artystycznymi z Kenii i Nepalu dla wsparcia głodujących dzieci oraz Szerpów, którzy nosili bagaże uczestnikom wyprawy stulecia w 2018 roku, a od dwóch lat pozostają bez pracy.
Legendarne postacie światowego himalaizmu, obchodzące w tym roku „okrągłe” jubileusze: Anna Czerwińska – pierwsza Polka z Koroną Ziemi, która 20 lat temu stanęła na szczycie Lhotse(kłopoty zdrowotne nie pozwoliły na obecność), Leszek Cichy – pierwszy Polak z Koroną Ziemi zbliżający się do 70. urodzin, uhonorowany nie tak dawno wyróżnieniem Fair Play PKOl za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu” oraz Krzysztof Wielicki – piąty człowiek w historii z Koroną Himalajów i Karakorum, po którą sięgnął ćwierć wieku temu.
Elita polskich himalaistów i podróżników, m.in. Krystyna Palmowska, Anna Teresa Pietraszek, Hanna Wiktorowska, Monika Witkowska, Cezary Borowy, Ryszard Dmoch, Marcin Kaczkan, Lech Korniszewski (profesor z medalem 7/8 jedynym na świecie), Aleksander Lwow, Jerzy Porębski, Jerzy Natkański.
Uczennice ZS1 dostąpiły zaszczytu dekoracji Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego .
W drugim dniu uroczystości Himalaiści i podróżnicy w tym nasza skromna ekipa ZS1 Stargard udała się na edukacyjny trekking szlakami Puszczy Kampinoskiej do cmentarza-mauzoleum w Palmirach, gdzie znajduje się m.in. mogiła mistrza olimpijskiego w biegu na 10 000 m z Los Angeles 1932 Janusza Kusocińskiego. Uczennice zapaliły symboliczny znicz. Histotria w turystyce była tematem przewodnim i mocno nas pobudziła do refleksji. Geograficznie to wydmy śródlądowe w całej okazałości.Przyrodniczo wspominane będzie grzybobranie z Krzysztofem Wielickim. Wspólny posiłek turystyczny dopełnił wrażeń. Wieczorne zwiedzanie stolicy to kolejne turystyczne emocje.
Krzysztofa Wielickiego i Leszek Cichy przekazali na ręce opiekunki młodzieży statuetkę ,,Wyróżnienie Specjalne klubu Polskie Himalaje za wytrwałość w promowaniu zdrowego stylu życia oraz zaszczepianie pasji wśród młodzieży,,.
Z turystycznym pozdrowieniem Joanna Suleja