„Czytać lubimy, książki i teledyski tworzymy”
Projekt „Czytać lubimy, książki i teledyski tworzymy” został zgłoszony do jedenastej edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji” (nr 63, https://projektanciedukacji.pl/projekt?id=12380), którego organizatorem jest Wydawnictwo „Nowa Era”. Realizacja projektu trwała od października 2020 r. do kwietnia 2021 r.
Celem projektu była promocja czytelnictwa i książek, zachęcenie uczniów do czytania, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, zachęcenie do twórczej aktywności oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności, upowszechnianie fotografii jako dziedziny sztuki, wykorzystanie TIK w promocji czytelnictwa, promowanie szkoły w środowisku lokalnym.
Dokumentacja projektu opracowana została w aplikacji Wakelet: https://wke.lt/w/s/6KIJUR
Efektem końcowym projektu jest nagrany film ze wszystkich naszych działań: https://youtu.be/ikSem8jgxN0
W ramach projektu udało nam się zrealizować:
- Narodowe Czytanie “Balladyny” Juliusza Słowackiego:
https://zs1.stargard.pl/narodowe-czytanie-balladyny-juliusza-slowackiego/ - Konkurs fotograficzny sleeveface “Z KSIĄŻKĄ CI DO TWARZY”:
https://zs1.stargard.pl/z-ksiazka-ci-do-twarzy-podsumowanie-konkursu-fotograficznego-na-najlepszy-sleeveface/
Film z podsumowania konkursu : https://www.youtube.com/watch?v=e-oJrQEUZ-4&t=3s - Spotkanie autorskie z Danutą Słowik:
https://zs1.stargard.pl/spotkanie-autorskie-z-danuta-romana-slowik/ - Kurs e-learningowy na platformie Moodle pt. “Tworzenie książeczki elektronicznej w programie Story Jumper”. Uczniowie utworzyli książki elektroniczne dla dzieci na różne tematy.
https://zs1.stargard.pl/ksiazeczka-elektroniczna-storyjumper/ - Nagranie bajki A. Puszkina „O rybaku i rybce”.
https://youtu.be/xTlJ8akJoTs - Nagranie bajki o czterech królewiczach.
https://youtu.be/TnyySJ4k9is - Nagranie wideo – stargardzka legenda „Baszta Białogłówka”. https://youtu.be/BOEExOQpKak
- Przygotowanie imprezy czytelniczej pt.: „Bajka o czterech królewiczach – poznawanie dawnych czasów za panowania królów oraz różnych zachowań u ludzi ” dla uczniów szkoły podstawowej (scenariusz, materiały do zajęć).
- Przygotowanie kreatywnych zajęć dla dzieci ze szkoły podstawowej pt. „Tworzymy lapbooki do ulubionej książki” (scenariusz, materiały do zajęć).
Dzięki wszystkim zaplanowanym działaniom uczniowie kształtowali kompetencje kluczowe. Mieli maksimum samodzielności i wzięli sprawy w swoje ręce. Mogli współdecydować o tym, czym się będą zajmować, planowali i organizowali swoją pracę, współpracowali z innymi, poddali refleksji własne działania, korygowali je i wyciągali wnioski. Rozwinęli wyobraźnię i kreatywność, stworzone mieli warunki do korzystania z różnych źródeł informacji i efektywnego posługiwania się technologią informacyjną, zapoznali się z podstawowymi technikami obróbki dźwięku podczas nagrywania tekstów oraz kształtowali postawy empatyczne.
Jesteśmy dumni z wykonania zaplanowanych działań, nagrania bajek, video do stargardzkiej legendy „Baszta Białogłówka”, filmików, opracowania książeczek dla uczniów szkół podstawowych. W okresie zdalnego nauczania na pewno skorzystają oni z naszych materiałów. Wartością dodaną projektu jest to, że młodzież sama wyszła z inicjatywą i większość zadań zaplanowała z myślą o dzieciach ze szkół podstawowych, wspaniale współpracowała w grupie i mimo wszelkich przeszkód starała się zrealizować powierzone im zadania.
Koordynatorem projektu była Pani Irena Zalewska. Na szczególne wyróżnienie zasługują : Kornelia Studzińska kl. II TT (nagranie video legendy „Baszta Białogłówka”), Marek Tepliński kl. II I (zdjęcia i montaż filmu „Baszta Białogłówka, wykonanie kolaży zdjęć z różnych imprez), Alicja Bednarek, Jagoda Pietrusewicz, Piotr Pietrusewicz, Krzysztof Jeszka kl. III TI (nagranie bajki „O czterech królewiczach” ), Wojciech Korneluk kl. III TLI (montaż filmu „Czytanie bajki o czterech królewiczach”) , Karol Przybyłowski kl. III TLI (montaż filmu z podsumowania działań projektowych „Czytać lubimy, książki i teledyski tworzymy”) , uczniowie klasy III TI, którzy wykonali książeczki elektroniczne dla dzieci w Story Jumper oraz grupa projektowa klasy II TG za realizację projektu „Literacka mapa miasta”. Serdecznie dziękuję również nauczycielom: Pani Beacie Owczarek i Pani Katarzynie Kaczmarek za wspaniałą współpracę i zaangażowanie się w realizację projektu.
Koordynator projektu Irena Zalewska