Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego
16 września po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Narodowe Czytanie”.
Narodowe Czytanie, to wydarzenie, które na stałe wpisało się w ogólnopolski kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych promujących czytelnictwo. Zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, z roku na rok gromadzi coraz szersze rzesze uczestników. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji zaproponowano do przeczytania „Balladynę” Juliusza Słowackiego.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie
i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W tym roku uczniowie i nauczyciele czytali „Balladynę” na dziedzińcu szkoły
w otoczeniu drzew i krzewów.
Prowadzący spotkanie: Kornelia Studzińska II TT i Tymoteusz AbramczykII TEL, przekazali interesujące informacje na temat historii Narodowego Czytania, biografii Juliusza Słowackiego, genezy utworu oraz streszczenie dramatu. Następnie rozpoczęto czytanie wybranych fragmentów „Balladyny”. W rolę Balladyny i Aliny wcieliły się uczennice klasy III TI: Alicja Bednarek i Jagoda Pietrusewicz.
W Narodowym Czytaniu wzięli udział uczniowie zklas: IITT z wychowawcą klasy panią Joanną Suleją, I TI, IV TH, II TEL i IV TDM.
Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania zabrali ze sobą również coś dla podniebienia, a mianowicie malinową herbatę z pamiątkowym cytatem z dramatu.
Dziękujemy za udział i do zobaczenia w kolejnej edycji Narodowego Czytania.
Organizatorami spotkania były panie: Irena Zalewska, Krystyna Aniśko
i Katarzyna Kaczmarek.