XI Europejski Tydzień Szczepień
“Domknijmy lukę w szczepieniach” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczny tydzień szczepień, inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia. W roku 2016 Światowa Organizacja Zdrowia szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki.
Niestety, coraz więcej osób odmawia szczepień. W ciągu ostatnich 3-4 lat sytuacja uległa dramatycznemu pogorszeniu. Jeszcze 5 lat temu na szczepienia nie zgłosiło się blisko 3,5 tys. dzieci, w 2012 r. nie zaszczepiono 7,5 tys., w 2013 9,5 tys., a w 2014 r. aż 12,7 tys. Rok 2015 r. był rekordowy – aż 16 tys. dzieci nie otrzymało szczepionek.
Lekarze przypominają, że lekceważenie szczepień grozi cofnięciem ludzkości do czasów, kiedy szczepionek nie było lub przynajmniej nie były tak powszechnie dostępne. Na skutek niepełnego zaszczepienia danej populacji, ogniska zapalne odry pojawiały się w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech, Holandii, Austrii, Francji i Anglii. Czynniki zakaźne mogą z łatwością przekraczać granice geograficzne i zakażać osoby nieszczepione. W Polsce w ostatnich latach notowano po kilkadziesiąt przypadków odry, bez szczepień ta liczba może gwałtowanie wzrosnąć. A powikłania tej pozornie niegroźnej choroby, podobnie jak świnki czy różyczki, mogą być tragiczne.
Nieprawdą jest też to, że szczepionki powodują autyzm. Badanie z 1998 r., którego wyniki spowodowały obawy dotyczące ewentualnego istnienia związku między podaniem szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) a wystąpieniem autyzmu, było obarczone poważnymi wadami, a pismo, w którym praca badawcza została opublikowana, podjęło decyzję o jej wycofaniu.
Dziś nie ma wątpliwości, że szczepionki są bezpieczne, a większość reakcji poszczepiennych ma na ogół łagodny przebieg i utrzymuje się krótkotrwale. Poważne zdarzenia zdrowotne związane ze szczepieniami występują niezwykle rzadko. Prawdopodobieństwo ciężkich powikłań jest dużo większe w przebiegu choroby, której zapobiega się poprzez szczepienia, niż w następstwie podania szczepionki.
Więcej informacji na stronach: www.euro.who.int/eiw , http://szczepienia.gis.gov.pl/
która w szerokim zakresie porusza zagadnienia szczepień ochronnych. oraz http://www.szczepienia.pzh.gov.pl/
Załącznik : ulotki promujące Europejski Tydzień Szczepień
Opracowanie Krystyna Aniśko