Wyjście do kina
20 października 2016 r. 344 uczniów z klas I-IV naszej szkoły obejrzało film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. ,,WOŁYŃ’’.
Akcja filmu obejmuje okres od wiosny 1939 roku do lata 1945 roku, a główna jej część toczy się w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów, w południowo-zachodniej części województwa wołyńskiego.
Główna bohaterka, Zosia Głowacka ma 17 lat i zakochuje się w ukraińskim chłopcu-Peterze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecka. Między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Zosia staje się świadkiem , a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i dzieci.
Film ukazuje, jak narastająca fala nienawiści pochłania wszystkich po kolei, powodując, iż w pewnym momencie nie jest ważne, kto jest Polakiem, kto Żydem, a kto Ukraińcem. Wojna zbiera żniwo zła, które kwitnie na gruncie ubóstwa i walki o przetrwanie. Jej okrucieństwo zmienia bohaterów, doprowadza do ich dehumanizacji, destrukcji systemu wartości.
Ambicją reżysera filmu było to, by stał się on mostem, a nie murem, by uczciwie rozliczyć się z historią, by oddać rzeczywistość jaką znamy z fotografii, materiałów źródłowych, wspomnień uczestników wydarzeń.
Film jest bardzo poruszający, zmusza widza do refleksji nad tym , do czego może doprowadzić nienawiść na tle narodowościowym, religijnym, czy rasowym.
Koordynator Iwona Antczak