Wycieczka historyczna po Szczecinie.
W dniach 18 i 19 września 2014r. uczniowie klas I TT, I TI, I TG, I TM, I TDL pod opieką wychowawczyń, Pań: Iwony Antczak, Mirosławy Bożek, Natalii Kozyrskiej, Renaty Kwiatkowskiej, Agnieszki Maciejko, Wioletty Rekowskiej wzięli udział w XIX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich.
Powszechne Zjazdy Historyków Polskich, to największe historyczne wydarzenie naukowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne. Odbywają się cyklicznie od 1880r. w największych ośrodkach akademickich.
XIX Powszechny Zjazd Historyków Polskich gościł w Szczecinie w dniach 17-21 września 2014r. pod hasłem „Polska – Bałtyk – Europa”. Adresowany był do naukowców z Polski oraz krajów europejskich, amatorów, nauczycieli historii, doktorantów, studentów, młodzieży szkolnej.
Na program zjazdu składały się m.in. : multikonferencja prezentująca dorobek historyków polskich nawiązująca ogólnym kierunkiem badań do hasła zjazdowego, 30 sympozjów specjalistycznych, dyskusja panelowa „25 lat po Jesieni Narodów w Europie Środkowej 1989-2014r.”, wydarzenia historyczne np. wystawy , ekspozycje muzealne, Salon Książki Historycznej, wycieczki po Szczecinie i regionie, projekcje filmowe, spotkania edukacyjne, koncerty.
Dzięki uprzejmości Komitetu Organizacyjnego XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich młodzież naszej szkoły:
– uczestniczyła w pokazie filmu Arkadiusza Gołębiewskiego „Kwatera Ł” opowiadającego o trudnej pracy archeologów i antropologów w miejscu pochówku 120 ofiar komunistycznego reżimu na Powązkach Wojskowych w Warszawie. „Łączka” – to najważniejszy „wykop” w kraju. W latach 40. I 50. XXw. była miejscem przeklętym, na które pod osłoną nocy przywożono ciała żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego bestialsko rozstrzelanych przez pracowników UB.
– uczestniczyła w prelekcji pt. „Stalinizm w Polsce”,
– obejrzała wystawy plenerowe: „Niech polska ziemia utuli ich do snu…”. Ekshumacje i identyfikacje żołnierzy podziemia niepodległościowego, „Dziś albo nigdy! Wielka wojna i polskie dążenia niepodległościowe”, „ Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów”, „Kaźń profesorów lwowskich. Wzgórze Wuleckie 1941r.”,
– uczestniczyła w wycieczkach po Szczecinie: „Podziemny Szczecin – druga wojna światowa”, „Tajemnice Szczecina XIX i XX wieku.”
– zwiedziła w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie,
– zapoznała się z najnowszymi publikacjami historycznymi najważniejszych polskich wydawnictw prezentowanymi w Salonie Książki Historycznej.
Udział w XIX Powszechnym Zjeżdzie Historyków Polskich stanowił wyjątkową szansę obcowania z nauką historyczną na najwyższym poziomie, dał możliwość spotkania luminarzy polskiej nauki ,poszerzył i ugruntował naszą wiedzę, był wspaniałą lekcją historii.
no images were found