Warsztaty tworzenia Motanek
29 marca odbyła się w naszej szkole trzecia odsłona projektu “TO MY POLSKO, TO MY UKRAINO”. Tym razem celem były Motanki, ręcznie robione lalki słowiańskie, którym przypisuje się m.in. moc pomocy ludziom oraz spełnianie życzeń. W projekcie wzięły udział 23 osoby z Polski i Ukrainy z następujących klas: III TT, IV TT, I TG, I TM, I TL, III TI. Warsztaty poprowadziła pani Irena Zalewska.
Motanki znane są od wieków, możemy spotkać je niemalże w każdym kraju słowiańskim. Praca
z motanką jest formą medytacji. Pozwala wyciszyć myśli, skontaktować się z intuicją, odpowiednio ukierunkować energię. Dawniej robione były przez matki dla córek, czy przez babcie dla wnucząt na znak troski i kontynuacji rodu. Obecnie tworzą je zarówno kobiety jak i mężczyźni, również dzieci i młodzież, dla siebie i swoich bliskich.
Nazwa lalek pochodzi od ukraińskiego słowa „motaty”, oznaczającego „wiązać, zawijać” i odnosi się do sposobu wykonywania lalek. Lalki wykonuje się ręcznie, bez użycia ostrych narzędzi. Wierzono bowiem, że igły lub nożyce mogą „skaleczyć los”. Dlatego materiały przygotowuje się przed podjęciem rytuału motania, tak by w trakcie nie trzeba było „krzywdzić” lalki.
Warsztatom towarzyszył słodki poczęstunek oraz przyjazna, domowa atmosfera.
Kolejna odsłona projektu odbędzie się w kwietniu, będzie to spacer szlakiem gotyku ceglanego oraz wizyta w parafii greckokatolickiej.