Powiatowa Konferencja dla Nauczycieli
17 kwietnia w naszej szkole odbyła się Powiatowa Konferencja Metodyczna :
„W kierunku jakości kształcenia … Przykłady dobrych praktyk w szkołach/placówkach miasta i powiatu stargardzkiego”.
Konferencja miała na celu propagowanie kreatywności i innowacyjności nauczycieli
i uczniów, promowanie sprawdzonych sposobów uzyskiwania pozytywnych efektów w pracy szkoły, a tym samym podnoszenia jakości pracy w określonych jej obszarach.
Przedsięwzięcie składało się z dwóch części. W pierwszej wykład wprowadzający na temat: „Działania zmierzające do jakości kształcenia” wygłosił pan Jarosław Kordziński
z Centrum Komunikacji i Mediacji „Akademia Dialogu”, trener, coach, mediator, szkoleniowiec specjalizujący się w tematach dotyczących zarządzania oświatą, komunikacji interpersonalnej, organizacji procesu edukacyjnego, autor licznych tekstów oraz książek poświęconych edukacji.
W swoim wystąpieniu pan Jarosław Kordziński skupił się na organizacji skutecznego uczenia, wykorzystującego techniki angażujące i motywujące uczniów do celowego działania
i pracy nad własnym rozwojem. Omówił również różne teorie dotyczące nauczania, które
w różny sposób są wykorzystywane w codziennej praktyce edukacyjnej. Odniósł się także do coraz bardziej popularnej współcześnie neurodydaktyki, wpływającej na jakość kształcenia.
Następnie występowali prelegenci – nauczyciele i uczeń – ze zgłoszonych szkół, którzy prezentowali przykłady dobrych praktyk i ich rolę w podnoszeniu efektywności kształcenia i wspierania rozwoju uczniów. Pomysł edukacji przez ruch przedstawiła pani Grażyna Chudzik ze SP nr 3, z kolei panie: Anna Kowalczyk i Joanna Mielczarek ze SP nr 5 interesująco
i sprawnie rozwinęły temat: „Uczymy się pomagać – pierwsza pomoc
w nagłych wypadkach”.
W dalszej części Agnieszka Sawa, opisała przykład dobrej praktyki: „Oświata zdrowotna i promocja zdrowia w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie” w formie prezentacji
w Prezi.
Swoje szkolne doświadczenia w wspieraniu rozwoju uczniów i przygotowaniu ich do zawodu prezentowała pani Sylwia Wołkowicz – Jaszczuk też z ZS nr 2. Podzieliła się również refleksjami ze stażu nauczycieli przedmiotów zawodowych.
„Piknik u Mieszka” – Dzień Patrona w Zespole Szkół nr 1 – to cykliczny,
międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny, który przedstawiła Iwona Antczak, podkreślając jego efekty i formy upowszechniania. Projekt realizowany jest rokrocznie pod innymi hasłami.
Z kolei pasjonat fizyki, Robert Sikora z ZS nr 1, laureat konkursu „Fizyczne
i Astronomiczne Stypendia w Toruniu FAST 2015” udowodnił, że fizyka może być pasją młodego człowieka. Zilustrował na przykładach jej wykorzystanie w technice i w życiu codziennym.
Pierwszą część spotkania zakończył występ rozśpiewanego zespołu z Gimnazjum nr 4, pokazujący doskonały przykład pracy opiekunki, pani Aliny Kopery, z uczennicami
w rozwijaniu ich muzycznych talentów.
W tej części konferencji uczestniczyło 43 nauczycieli z miasta i powiatu stargardzkiego.
Po krótkiej przerwie, w drugiej części konferencji, odbyły się warsztaty metodyczne
w dwóch grupach :
I „Organizacja procesu edukacyjnego warunkującego wzrost jakości
kształcenia” – zajęcia przeprowadził pan Jarosław Kordziński,
II „Prezi – nowe oblicze prezentacji” – warsztat prowadzony przez konsultanta ds. informatyki i technologii informacyjnej CEN w Koszalinie, pana Marka Suckiela.
Uczestnicy konferencji otrzymali w teczkach materiały pomocnicze,
a wśród nich także opisy dwóch przykładów dobrych praktyk, których ramy czasowe spotkania nie pozwoliły na ich zaprezentowanie. Są to tematy : 1.Wspomaganie rozwoju uczniów we współpracy z PODN w Stargardzie, autorki, panie : Irena Zalewska i Iwona Antczak; 2.Witamy na turystycznej ścieżce, czyli wędruj razem z nami, autorka, pani Joanna Suleja, opiekun sekcji turystycznej Luks „Piątka” z ZS nr 5 w Stargardzie.
Konferencję sprawnie prowadzili uczniowie w ZS nr 1 w Stargardzie :
Kamila Krawczyk i Radosław Pakuła.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim prelegentom i uczestnikom za udział
w konferencji. Wyrażają również nadzieję, że zaprezentowane przykłady dobrych praktyk staną się inspiracją do podejmowania twórczych działań, które mogą być uzupełniane własnymi, intrygującymi pomysłami, zachęcającymi do twórczości i kreatywności w pracy
z uczniami. A słowa Kartezjusza, słynnego filozofa i matematyka :
„Nie ma bardziej twórczego działania, jak odkrywanie samego siebie” – niech będą przesłaniem dla nauczycieli w codziennej pracy z uczniami.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez doradców metodycznych z Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie Szczecińskim: Irenę Zalewską i Zofię Kmieciak oraz Dyrekcję ZS nr 1 i PODN w Stargardzie Szczecińskim.
no images were found