Spotkanie z pisarką Anną Sakowicz
18 listopada br. uczniowie klasy II TH mieli okazję spotkać się z Anną Sakowicz -absolwentką filologii polskiej, filozofii i edukacji filozoficznej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Autorką wielu książek, m.in. „Niedomówienia”, „Szepty dzieciństwa”, „To się da”, uwielbiającą wędrówki po meandrach literatury, czarny humor oraz zabawę konwencją literacką, prowadzącą dwa blogi: www.kuradomowa.blogujaca.pl i www.anna-sakowicz.blog.pl. Jeden z jej postów został nagrodzony w konkursie przez Onet.pl i Ambasadę Szwajcarii.
Tym razem uczniowie naszej szkoły dali się porwać do XV-wiecznej Europy, by poznać dzieje Biblii Gutenberga, w tym jej polskiego egzemplarza.
Gutenberg jest uważany za wynalazcę ruchomej czcionki, mimo że historia jej sięga przynajmniej XI w. (Chiny). Wynalazek czcionki ruchomej był prawdopodobnie pierwotnie autorstwa Laurensa Janszoona Costera, Holendra z Haarlemu. Gutenberg mógł zobaczyć jego druk wystawiony przy okazji uroczystości ku czci relikwii akwizgrańskich w roku 1440. Sposób konstruowania czcionek i ich składu został przez Gutenberga opracowany na nowo i następnie udoskonalany, dlatego też jemu przypisuje się wynalazek nowoczesnego druku. Jego prekursorskim dokonaniem było stworzenie w Europie pierwszego prawdziwie dużego wydawnictwa książkowego. Do tamtej pory drukowano tylko pojedyncze karty zawierające skomplikowane zdobienia, przeznaczone do dalszego wypełnienia pismem ręcznym, oraz niewielkie akcydensy.
Inne ważne osiągnięcia Gutenberga to udany projekt modyfikacji dotychczasowego gotyckiego kroju pisma ręcznego, a przede wszystkim stworzenia podstawowych zasad składu tekstu.
Za datę wynalezienia druku uznaje się rok 1450. Pierwszymi księgami jakie Gutenberg wydrukował były: Biblia (tzw. Biblia 42-wierszowa, 1455) oraz Księga Wszelkiej Mądrości.
Podczas zajęć uczniowie zaznajomili się nie tylko z życiorysem wynalazcy druku, ale również z trudami i przeszkodami jakie musiał pokonać, by doprowadzić do wydania pierwszej na świecie drukowanej wersji Biblii. Poznali narzędzia, którymi się posługiwał, dowiedzieli się co to takiego faksymile, uzyskali odpowiedź na pytania: dlaczego Biblia jest białym krukiem, ile kosztuje, ile oryginałów przetrwało do dziś, kto je ma?
Jeśli i WY chcielibyście poznać odpowiedzi na te pytania, sięgnijcie do książek:
Antoni Liedtke – Saga pelpińskiej bibli Gutenberga
Jan Pirożyński – Biblia Gutenberga i jej polskie faksymile
Alix Christie – Uczeń Gutenberga
Anna Sakowicz – Niedomówienia
Zachęcamy do lektury.
I.Antczak, I.Zalewska