Projekt Goalball
27 września uczniowie klas : 1 TI, 1 TLI, 2 TD, 2 TI i 3 TMU wzięli udział w projekcie Goalball- gra nie tylko dla niepełnosparawnych, którego celem jest uświadomienie uczniom, że aktywność fizyczna jest możliwa również dla osób posiadających różne dysfunkcje.
Obecnie Goalball, to dyscyplina paraolimpijska, uprawiana w wielu krajach świata zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Goalball to łatwa i prosta gra. Chodzi w niej przecież o to, by strzelić przeciwnikowi gola, a dokładniej mówiąc, wtoczyć piłkę do 9-metrowej bramki (podobnie jak toczy się kulę do kręgli). Jednak Goalball to gra wymagająca od zawodnika dużej sprawności i kondycji fizycznej. Piłka zawiera dzwoneczki i waży 1,25 kg. Mecze rozgrywane są w absolutnej ciszy. Dla wyrównania szans zawodników niewidomych i słabowidzących, podczas meczu gracze mają zaklejone specjalnymi plastrami oczy oraz dodatkowo noszą nieprzezroczyste gogle. Wszystkie linie na boisku są wyklejone plastrem, pod którym znajduje się sznurek w celu ułatwienia poruszania się i orientacji na nim. Specyfika gry w piłkę dźwiękową powoduje, że wszyscy uczestnicy mają równe szanse.
W ramach projektu, uczniowie, oprócz zagadnień teoretycznych wprowadzających do świata sportu osób niepełnosprawnych, poznali także ćwiczenia praktyczne.
Oprócz tematyki sportowej, drużyna Goalball Szczecin, przekazała młodzieży wiedzę na temat funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku ,w tym prawidłowych postaw społecznych wobec takich osób.
Koordynator spotkania – pedagog Marzena Siwiec
no images were found