Projekt edukacyjny (czytelniczy) w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej
25 października w czytelni multimedialnej odbyły się warsztaty metodyczne dla nauczycieli bibliotekarzy na temat: „Jak opracować i przeprowadzić projekt edukacyjny (czytelniczy) w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej?”.
Umiejętność planowania pracy metodą projektu, formułowanie tematów, opracowanie instrukcji realizacji projektu, wypracowanie sposobów realizacji i oceny projektu oraz wymiana doświadczeń w zakresie realizacji projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa, to główne cele zajęć warsztatowych.
W warsztatach uczestniczyło 19 nauczycieli bibliotekarzy. Prowadząca, w formie prezentacji multimedialnej, przedstawiła i omówiła następujące zagadnienia: projekt edukacyjny jako metodę nauczania, proces realizacji i oceniania projektów realizowanych przez uczniów.
W części warsztatowej uczestnicy zastanawiali się jakie projekty edukacyjne (czytelnicze) opracować i zrealizować w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nauczyciele podzieleni na trzy grupy proponowali tematy projektów do obszarów w jakich będą uzupełniane zbiory w bibliotekach szkolnych, opracowali cele, harmonogram realizacji działań do wybranego tematu projektu, a następnie prezentowali wypracowane pomysły.
Na zakończenie spotkania prowadząca zaprezentowała opracowane i zrealizowane projekty edukacyjne w ZS nr 1 jako przykład dobrych praktyk, m.in.: „Piknik u Mieszka”, „Wyprawy Mieszka”, „Szekspir wiecznie żywy”, „Moda na czytanie”.
Warsztaty zorganizowała i przeprowadziła Irena Zalewska, nauczyciel bibliotekarz ZS nr 1 i doradca metodyczny PODN w Stargardzie.