Poznajemy naszą małą Ojczyznę
W dniu 6 października 2014 r. uczniowie naszej szkoły z klasy II TH wraz
z nauczycielami Tadeuszem Leśniewskim i Magdaleną Krupa-Dubij odbyli wycieczkę rowerową do Kołbacza. Ta niezwykle ciekawa miejscowość szczyci się wieloma cennymi zabytkami gotyku ceglanego. Do najokazalszych należą pozostałości pocysterskiego zespołu klasztornego, w którego skład wchodzi romańsko-gotycki kościół z przełomu XII i XIII wieku, gotycki dom konwersów, domek opata, stodoła i inne. W przeszłości istniały tutaj dwa średniowieczne grodziska i osada. Dzisiaj przybywa tutaj wielu turystów, a także pasjonatów historii i archeologów szukających śladów minionych epok.
Lecz zanim dotarliśmy do Kołbacza wcześniej przemierzaliśmy promenadą nad jeziorem Miedwie w Zielenienie i Morzyczynie. Błękitne niebo, cisza i spokój po gwarze minionego sezonu turystycznego wprawiały uczestników wycieczki w niezwykły nastrój pogody ducha i zadowolenia.
Dalej- Kobylanka i Lipa „Wieniec Zgody”. Nazwę tę nosi potężne drzewo rosnące
w pobliżu kościoła p.w. św. Antoniego (obwód 635 cm.). To jedna z najstarszych lip
w Polsce, według tradycji została posadzona w 1460 roku przez burmistrzów Szczecina
i Stargardu na znak rozejmu kończącego tzw. „wojnę pszenną” – zmagań obu miast o prymat handlu zbożem. Kolejne lipy dosadzano co 100 lat. Lipa znalazła miejsce w herbie Gminy Kobylanka.
W Kobylance i miejscowościach należących do gminy mieszka wielu uczniów naszej wycieczki. Ciekawą miejscowością na trasie przejazdu było Bielkowo – jedna z najstarszych wiosek, początki jej sięgają XII w.
Pomimo, że trasa liczyła w sumie koło pięćdziesięciu kilometrów, to nikt nie czuł się zmęczony. Wspaniała pogoda i przepiękne krajobrazy naszej małej Ojczyzny dawały poczucie satysfakcji i dobrze spędzonego czasu.
I jeszcze jedno spostrzeżenie. Kobylanka, Bielkowo, Jęczydół, Morzyczyn, Zieleniewo dzięki niezwykłemu rozwojowi substancji mieszkaniowej (głównie domkom jednorodzinnym) tworzą już w tej chwili prawie jedną miejscowość ze względu na zacierające się granice.
sporządził:
Tadeusz Leśniewski