Konsekwencje prawne zażywania środków psychoaktywnych
W ramach Tygodnia Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej w dniu 24.10.2017r. p. Alma Selwesiuk z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, przedstawiła dla klas 1TDM, 2TG film, prezentację multimedialną i rozmawiała z uczniami o prawno-karnej odpowiedzialności posiadania oraz zażywania środków psychoaktywnych.
Polskie prawo posiada szereg regulacji, które dotyczą środków psychoaktywnych.
Zabrania się nie tylko posiadania substancji odurzających, ale też ich wyrabiania, przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i namawiania do spożycia. Kto posiada substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Według artykułu 45, kto częstuje środkami odurzającymi, nakłania do ich spożycia, udziela innym substancji psychoaktywnych albo umożliwia ich spożycie, może zostać pozbawiony wolności na okres trzech lat.
Problem nadużywania substancji uzależniających jest o tyle poważny, że większość osób, które ich używają nie zdają sobie sprawy z tego, jak poważne ma problemy ze zdrowiem. Uzależnienie od substancji psychoaktywnych rodzi szereg problemów zdrowotnych dla człowieka. Mogą być to m.in. śmiertelne zatrucia (przedawkowania), ostre i przewlekłe zaburzenia psychiczne, zaburzenia funkcjonowania poszczególnych narządów lub całego organizmu. Działania profilaktyczne mają na celu promowanie zdrowego stylu życia, i zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych.
Krystyna Aniśko
no images were found