Czy średniowieczna kuchnia może być inspiracją dla współczesnych?
We współczesnych czasach ważną rolę odgrywa zdrowe żywienie. Czy zawsze tak było? Co jadali nasi przodkowie w średniowieczu? Czy można dziś wykorzystać dawniej używane produkty, przyprawy i techniki ich przyrządzania, aby uzyskać zdrowe i wartościowe potrawy?
Na te pytania szukali odpowiedzi uczniowie kl. II TH , którzy w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA 2016-2020 od stycznia do kwietnia 2017r. realizowali projekt edukacyjny pt. “Czy średniowieczna kuchnia może być inspiracją dla współczesnych?”
Projekt miał rozszerzyć wiedzę uczniów z zakresu historii średniowiecza. Nauczyć poszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Przybliżyć zasady racjonalnego i zdrowego żywienia w oparciu o produkty rzadko używane w codziennej kuchni.
Zadaniem uczniów było:
- Przeczytanie książki Hanny Lis i Pawła Lisa pt.” Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków” Nasza Księgarnia.
- Wybranie dwóch potraw, przygotowanie ich, spróbowanie, ocenienie, skomentowanie, podzielenie się z innymi uczniami uwagami.
- Opracowanie dwóch stron (w wersji papierowej i elektronicznej) własnej, zainspirowanej kuchnią Słowian książki kucharskiej.
- Przygotowanie poczęstunku, wspólna degustacja, wymiana doświadczeń, podzielenie się wiedzą.
Podsumowanie projektu nastąpiło 14 kwietnia br. Przybyli na nie zaproszeni goście: T.Korykowski, J.Jeske, R.Kondracki, A.Szczepaniak. Na pięknie udekorowanym stole pojawiły się średniowieczne potrawy naszych przodków. Ich wykonawcy ze swadą i poczuciem humoru opowiadali o przygotowanych przez siebie smakołykach. Następnie odbyła się degustacja.
Podczas biesiady przeprowadzono dwa konkursy:
– na najciekawiej opowiedzianą historię potrawy i sposób jej wykonania,
– na najsmakowitsze danie.
Jury byli wszyscy uczestnicy spotkania. Głosowano jabłkami i cukierkami. Najwięcej jabłek zebrał i tytuł najlepszego krasomówcy otrzymał Kamil Kisieliński za polewkę piwną, natomiast w kategorii na najsmaczniejsze danie bezkonkurencyjne okazały się hołubcie sąsiadowickie wykonane przez Wiktora Pietruszkę.
Jeśli i Wy chcecie wiedzieć czy średniowieczna kuchnia może być inspiracją dla współczesnych zaglądnijcie do książki kucharskiej zamieszczonej w załączniku, odwiedźcie szkolną bibliotekę i poproście o książkę H.i P. Lisów, zajrzyjcie do czytelni multimedialnej w naszej szkole, czeka tam na Was wiele niespodzianek…….
Nauczyciele opiekunowie projektu: I.Antczak, I.Zalewska
no images were found