Promocja książki Henryka Smuczka
Dnia 07 października 2014r. w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbyła się promocja książki pochodzącego ze Stargardu poety Henryka Smuczka. Promocję tę zorganizował Dyrektor ZS nr 1 w Stargardzie. Uroczystość prowadziła p. Bożena Stramek.
Henryk Smuczek żył w latach 1951-2011. Urodził się w Stargardzie, uczęszczał w latach 1965-1970 do Technikum Mechanicznego ZS nr 1. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Poznaniu. W okresie studiów publikował wiersze w czasopismach. Zawodowo poświęcił się dziennikarstwu. Redagował m.in. w Warszawie magazyn o strategiach rozwoju i wynalazczości „Quality News”, pracował dla magazynu „Solidna Firma”.
Pełnił też rolę Sekretarza Rady Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej (współorganizował kolejne edycje tego konkursu).
Zmarł niespodziewanie po operacji w wieku zaledwie 60 lat. Jest pochowany na cmentarzu w Stargardzie.
Był twórcą – jak napisała pani Teresa Tomsia, poetka, krytyk literacki i przyjaciółka Henryka Smuczka – powściągliwym, nie do końca ufał metaforze, próbował rozpoznać różnicę między buńczuczną rolą poety w swojej współczesności a znaczeniem poezji, jaka po nim pozostaje.
Henryk Smuczek zostawił po sobie różne wersje tego samego wiersza, co znaczy, że szukał nowych form wypowiedzi, starał się dotrzeć do ukrytych sensów.
Pisał o skomplikowaniu świata, nie zgadzał się z narzuconą Polsce ideologią komunistyczną, nie umiał odnaleźć się w rzeczywistości przed transfomacją.
Tomik wierszy Nalewki na latach został wydany w trzecią rocznicę śmierci poety. Fundatorami wydania ww. tomiku byli państwo Anna i Władysław Gilowie. Książka została przekazana Radzie Rodziców ZS nr 1.
Tytuł tomiku można interpretować jako nalewkę z myśli i wrażeń, z owoców ducha, z trudu życia.
W uroczystości brali udział: matka poety Regina Smuczek, brat Henryka – Ireneusz, państwo Gilowie, Teresa Tomsia, która dokonała wyboru i opracowania tekstów do wydanego tomiku, Jerzy Wilgocki z Wydawnictwa Rhytmos, które tomik wydało, dyrektorzy stargardzkich szkół ponadgimnazjalnych, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, młodzież i media.
Uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego czytały wiersze poety, a Marcin Rakowski, maturzysta z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stargardzie, grał na marimbie utwory neoromantyków.
Pani Teresa Tomsia przybliżyła sylwetkę poety, omówiła jego dorobek twórczy, a pan Waldemar Gil opowiedział o jego latach młodzieńczych, o wspólnej nauce w Technikum Mechanicznym ZS nr1, o przyjaźni i pracy zawodowej.
Na zakończenie uroczystości pan Waldemar Gil wręczył tomiki wierszy dyrektorom szkół.